Kenneth Kauppi
Ett gathus på Österlen. Ett trevånings kollektivboende i Lysekil. Ett gammalt torp norr om Hjo. En före detta ruin i liguriska bergen. Ett fritidshus kan ligga nästan varsomhelst. Och se ut hur som helst. Det som gör fritidshusen i denna bok så speciella är att de bebos av personer som i sitt dagliga värv bland annat skapar vackra, trivsamma miljöer åt andra. Vi ville ta reda på hur det visar sig i det egna boendet och besökte ett tjugotal arkitekter när de befann sig i sina fritidshus – långt borta från storstadsjäkt, deadlines och trendiga arkitektkontor.
Resultatet blev en blandning av gemytligt torparliv och supermoderna nybyggen, renoveringsobjekt och ärvda fastigheter, italiensk klinker och bonade trägolv, stål, rostfri design och kök med vingliga pinnstolar. Snyggt, charmigt– ibland lite rörigt – och ofta påtagligt ostylat. Inspirerande är det i alla fall!
Berget stupar brant ett par hundra meter ner mot den lilla byn Agaggio Superiore. Detta är italienska Ligurien. Det är i slutet av mars. Aprikos- och körsbärsträd blommar här och där utefter bergssluttningarna. På den kanske 500 kvadratmeter stora gräsklädda nisch i berget där jag befinner mig, ovanför Agaggio Superiore, uppfördes en gång en stenbyggnad, troligtvis på 1700-talet. Huset var en ruin tills Pål Dunér vid millennieskiftet köpte byggnaden inklusive 400 kvadratmeter tomt och påbörjade ett mångårigt byggprojekt. Bara några dagar innan mitt besök har uteköket färdigställts …(Ur kapitlet Utsikt över alp och hav)
ISBN 978-91-7843-288-2
324 sidor | Inbunden | 217 x 295 mm | Utgivningsdatum 2010-09-30
Ca-pris i handeln 487:- | Kategori: Kommande, Design
