"Visuell lustresa och uppslagsverk i ett” skriver Sköna Hem om IKEA – design och identitet




”Jag ville bara säga att boken blir ett fantastiskt fint komplement och en bakgrundsbreddning av Guds nåde till mina försök att begripa något av detta komplicerade. Din framställning i boken är ju i en klass för sig, så jag kan bara tacksamt buga och tacka för att jag fått en sådan dyrgrip i min hand att lyfta mina tankar och framställningar med.”
Åke Pålshammaruniv lekt i psykologi (spec neuropsykologi) Uppsala universitet
Ondskans biologiska ursprung

Gunnar Adler - Karlsson

Ersätt vår 3 000 år gamla mosaiska världsbild med 30 års biologiska sanningar, medias dagsländeperspektiv med sex miljoner år av genetisk mänsklig natur, begreppet ondska med biologisk tragedi, de rikas jagande efter miljoner med hundars jakt efter kastade pinnar, Homo sapiens sapiens med H. s. praedator, religionernas Gud med Naturen, och då Du, som andra, är ett osannolikt biologiskt under älska din nästa såsom dig själv!

Detta är några av författaren Gunnar Adler-Karlsson, professor i samhällsvetenskap, doktor i juridik, föreläsare och samhällsdebattör, ”anspråkslösa förslag” för att undvika att mänskligheten blint driver fram mot ett atom-Armageddon.

Engelsk version: The Biological Origin of Evil, ISBN 978-91-7843-300-1

ISBN 978-91-7843-299-8

192 sidor | Inbunden | 100 x 160 mm mm | Utgivningsdatum 2008-12-20

Ca-pris i handeln 233:- | Kategori: Samhälle

Författare Gunnar Adler - Karlsson